Yine yeni yeniden yaşasın kalemim!
18 Temmuz 2017
Müjde’nin Kırk Uçurması
12 Ocak 2018

Müjde’nin Hastane Çantası

Müjde'nin Çantası

Hastane çantası hazırladığım günden beri bir sürü takipçim sormaya devam ediyor;
Ne hazırladım? Neler aldım? Ne için aldım?
32. haftamda hastane çantası hazırladığıma ve 36. haftada olduğuma göre, bu tam bir aydır yazacağım diyip yazmamışım demek oluyor! Zira bir aydır deliler gibi hazırlık yapıyoruz.
“Düjde, bir aydır ne hazırlıyorsun be kadın, allah aşkına el kadar bebek” dediğinizi duyar gibiyim. İşin aslı bi halt yok ortada! Ben ve kocamın ultra yoğun çalışma temposu arasında akşamdan akşama girişmeye çalıştığımız yarım yamalak hazırlıklardan bahsediyorum aslında. Geldik 36. haftaya ve hala tam olmayan hazırlığımız içinde tek hazır olan şey, hastane çantası! Bravo Düjde!
Erken doğum riskim olduğu için ben çantamızı erkenden hazırladım. Ama bence zaten 32 civarı hazır etmeye başlamak lazım. Ne olur ne olmaz.
Gelelim çantaya neleri, ne için koyduğuma.
İnternetten bulduğum birkaç listeyi bir araya getirip, bir de yakınımdaki annelerin tecrübelerinden faydalanarak kendi listemi oluşturdum. Altı senedir doğum fotoğrafçısı olduğumu düşünürsek, deneyim paylaşma konusunda çok şanslı olduğumu tahmin edersiniz. Bu yüzden sanırım en güçlü liste benim listem oldu. Yine de eleştiri ve önerilere tabii ki açığım 😉
Kızımla kendime ayrı ayrı çantalar hazırladım. Hem hijyen hem de aradığını bulma açısından tavsiyem iki çanta hazırlamanızdır. MerlinCan’ın çantası Meltem teyzesinin hediyesi, bavulcunuz.com’dan 😉

Merlin Can’ın hastane çantası:

 • 2 adet hastane çıkış takımı
  2 adet penye battaniye (takımların kendi battaniyesi oluyor genelde)
  2 tane ayaklı tulum
  2 tane yelek
  2 tane çıtçıtlı body
  2’şer tane şapka ve eldiven (takımlardan ayrı)
  4 tane çorap
  Bebek bezi
  Alkol ve paraben içermeyen ıslak mendil
  Bebek altı için hijyenik pamuk
  Pamuklu ağız mendili
  Biberon

Hastane çıkış takımı derken, böyle cicili bicili olanlardan bahsediyorum o yüzden ayrı yazdım. Ben birini bayağı dantelli fırfırlı gelinlik gibi bir takım aldım.
(Laf aramızda kız anası olduğumu öğrendiğim günden beri benim gibi sade, rahatlıktan yana, mütevazı kadının içinden bildiğiniz Abiye Kuzu çıktı! Nerede dantel, fırfır, süs püs orada ben olmaya başladım. Ama kendime değil yine de, kızıma 🙂 )
Bu dantelli fırfırlı olanı Çocuk Dünyası’ndan aldım. Ancak kısa süre önce bebeklerimden birinin annesi aynı takımın pembelisini e-bebek’ten almış. Ben bayağı gezdim bulamadım açıkçası ama demek ki e-bebek şubelerine de bakmakta fayda var. Fotoğraflarını Merlin’in üzerinde görürsünüz artık.Bu çok süslü olanı ertesi gün hastane çekiminde kullanmayı düşünüyorum.


Doğar doğmaz giydirmek için yine cicili bicili bir takım yaptırdım. Ama diğeri kadar dantel falan yok. Zira hem doğar doğmaz giyeceği şey kanla verniksle bulanıp kirlenecek, hem de hemen fırfırlara bürüyüp rahatsız etmek istemedim kuzumu. Bu takımı da instagram üzerinden Minilolabutik’ten sipariş ettim. Üzerinde MerlinCan’ın ismi ve konseptimize uygun yıldızlar olan kişiye özel bir takım.


İlk doğduğunda ve ertesi gün çekimde giydirmek için aldığım bu iki süslü takımdan başka; altını doldurması ve kusması tehlikesine karşı iki adet ayaklı tulum aldım. Tabii onların içine giydirmek için iki çıtçıtlı atlet, ikişer tane şapka ve eldiven, iki tane de yelek. Eylül sıcağında bu ne Düjde, demeyin, yeni doğan bebekler çok üşür çok! Ben dört tane de çorap koydum çantasına bu yüzden. Ama sanırım iki tane yetecek ve pimpirik yapıyorum 🙂
Muhtemelen birkaç gün böyle saracaz miniğimizi. Abartırsanız ve bebek sıcaktan rahatsız olursa bunu belli eder korkmayın. Bebeği iyi takip ederseniz sıcaktan sıkıldığını anlarsınız. O zaman da inatla sarıp sarmalamayın, açın rahat bırakın bebeğinizi.
Tabii ki en olmazsa olmazımız ve birkaç sene en çok kullanacağımız şeylerin en başında gelen, bebek bezi! 🙂 Ben 10 tane koydum, kimisi paketle alıyor ancak doğar doğmaz hemen fokur fokur kakasını yapmaz zaten bebek. Bir gece kalınacak olsa 10 adet bez fazla bile. Ben bebek bezi konusunda hem çevremin hem de doktorlarımın tavsiyesi ile Prima yenidoğan tercih ettim. Şu göbek bağını koruyan yeni çıkan ürünü aldım.
Islak mendillerimizi ve biberonumuzu baby shower sepeti içinde Fethiye teyzemiz alıp getirmişti, ki Fethiye bebek bakımı konusunda hem mesleği hem de anneliğindeki hassasiyeti açısından önemsediğim bir arkadaşımdır. Çok araştırır, çok okur, deneyimlerden güzel faydalanır. Bu yüzden onun tavsiyeleri ile pek çok tercihim oluştu. Islak mendillerimizin ve biberonumuzun markası chicco. (Biberonu süt gelmeme ya da yetmeme durumunda kullanmak adına yazdım ancak itiraf ediyorum kendi çantama koymadım. Zira hem onun rahatlığına kapılmak istemiyorum, hem de çevremdeki uzman ebeler biberona ciddi anlamda karşı oldukları için kendi çantamdan çıkardım. Ama tercih meselesidir, siz bulundurabilirsiniz.)
(Bu baby shower sepeti içinde gelen, hastane çantasına koymadığımız, tecrübesine güvendiğimiz teyzemizin seçimi olan diğer bebek bakım ürünleri de Sebamed marka. Bunlar şampuan, bebe yağı, sabun gibi ürünler olduğu için hastanede ihtiyaç duymayacağımız şeyler. Ancak sonrası için size fikir olsun diye yazmak istedim.)
Bazı bebeklerin cildi aşırı hassas ve allerjen olduğu için, alkol ve katkı maddesi içermese bile ıslak mendile karşı ciddi bir tepkime oluşuyor. Benim bebeğimde de aileden gelen genetik bir allerji riski olduğu için bunu da göz önünde bulundurmak durumundayım. Hassas popomuzun ıslak mendile hassasiyet göstermesi halinde kullanmak adına e-bebek’ten baby&me marka bebek temizleme pamuğu aldım. Araştırmadan ve bu konuda çok fazla bir şey bilmeden aldım bunu, itiraf ediyorum. E-bebek mağazasındaki ahbap olduğum kız bunu al dedi, onu aldım.
Gelelim en çok kullanacağımız şeylerden biri olan ağız mendiline. Vallahi sanırım çantasına 20 tane falan koydum. En az bir o kadar da evde var, belki daha fazla! Çok çok alın, en çok alın! En çok ağız mendili kullanacaksınız çünkü 🙂
MerlinCan’ın çantası bu şekilde hazır olurken, gelelim annesinin çantasına, ki bu çanta daha allengirli daha detaylı daha unutulacak şeylerle dolu 🙂

Müjde’nin Hastane çantası:

 • İki adet gecelik
  Bir sabahlık
  İki emzirme sütyeni
  Hasta bezi
  Kadın pedi
  Dört külot
  Beş tek kullanımlık külot
  İki atlet
  Hırka ya da şal
  Terlik
  Çorap
  Makyaj Malzemesi
  Havlu
  Tarak
  Diş macunu ve fırçası
  Deodorant
  Göğüs pedi ve kremi
  Meme ucu pompası
  Rulo havlu
  Islak mandil
  Rahat bir çıkış elbisesi
  Masaj yağı
  Pilates topu
  Hamile günlüğü ve kalem
  Kulaklık

Deneyimlilerden pijamanın rahat olmadığını, özellikle tuvalete girip çıkarken zorladığını dinlediğim için doğumdan sonra giyinmek için pijama takımı tercih etmedim, iki tane şık ama rahat ve terletmeyecek, önden düğmeli gecelik aldım. Sezeryan doğum olma durumunda dikişleri de acıtabiliyormuş aklınızda bulunsun. Gecelik tercih ederken emzirme konusunu aklınızdan çıkarmayın ve mutlaka rahat açılır, önden düğmeli bir gecelik tercih edin. Ben İskenderun’da istediğim gibi bir şey bulamadığım için lohusa geceliğimi Adana’dan aldım. Birini Gazipaşa’daki Lady İç Giyim’den, diğerini Atatürk caddesindeki Fırat mağazasından buldum. İkisi de terletmeyen pamuk saten kumaştan beyaz şık rahat modeller. Bir sabahlığın yeteceğini düşündüğüm için birini takım almıştım, diğerine de uyumlu bir sabahlığım oldu.
Tabii ki emzirme sütyenini sakın unutmayın, normal sütyenleri açıp kapatmak çok büyük işkence oluyor. Ailelerimden edindiğim deneyimlere dayanarak pamuklu bez sütyen kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Zira lohusalık, özellikle ilk günlerimizde bol terlemeli ve sıkıntılı geçeceği için balenli sütyenler meme altlarında ve yanlarında pişik ve yaralara sebep olabiliyor, bu da ciddi bir acı ve rahatsızlık veriyor. Ben çantama iki adet pamuklu emzirme sütyeni koydum.
İç çamaşırı bol tuttum, ne olur ne olmaz, hastanede ne kadar kalırım, doğum şeklim nasıl sonuçlanır bilmiyorum. Dört tane pamuklu geniş külot aldım, çünkü çamaşırın kanla lekelenmesi çokça şahit olduğum bir şey. Atlet tercihe bağlı bir şey, ben çok terlediğim ve doğumum sıcağa denk geleceği için iki tane de emzirme atleti aldım. Doğumdan sonra özellikle de anestezi varsa ciddi bir üşüme titreme yaşandığını biliyorum. Bu yüzden iki çift çorap da kendim için koydum. Sancı çekerken veya emzirirken anneler çok üşüyor, unutmayın sakın. Bunun için hırka veya şal da bulundurmanızı tavsiye ederim. Ben çantama bir şal koydum.
Sancı çekerken kullanmak için bir paket tek kullanımlık külot da aldım. Zira o sırada rahatlamak adına suya girmek isteyebilirim, ayrıca belirli periotlarla muayene olacağım için kullanışlı olacağını yine diğer annelerden biliyorum. Tavsiye ederim, temiz çamaşır yetiştirmekle uğraşmazsınız.
Doğumdan sonra kullanmak için bir adet hasta bezi yeterli olacaktır ancak yine her ihtimale karşı ben çantama iki tane koydum. Kanamanız hasta bezine ihtiyaç kalmayacak hale gelince kadın pedi kullanmanız gerekecek. Bir paket de kadın pedi bulundurun mutlaka.
Terliğimi tacıma uygun şekilde canım ablam, sevgili organizasyoncum Meltemce Şekerler yaptı. Sancı sırasında da doğumdan sonra da bu havlu terliği giymeyi planlıyorum.
Doğum öncesinde de sonrasında da mutlaka duş ihtiyacı hissedeceğim için bir büyük bir küçük havlu aldım çantama. Sancı çekerken ılık duş almak hem rahatlatıyor hem de doğumun ilerleyişini kolaylaştırıyor, denemenizi tavsiye ederim.
Meme ucu dışarıda değilse mutlaka bir meme ucu pompası edinin. Bu emzirmeden önce memenin ucunu dışarı çıkarmak için kullanılıyor. Süt sağma pompası ile karıştırmayın. Meme ucu çatlakları için bakım kreminizi doğumunuza bir ay kala sürmeye başlayın. Bu oluşacak yaraları önceden engellemeniz için yardımcı olacaktır. Ancak dikkat edin ve bu kremi meme ucunuzu uyarmadan sürün. Zira meme ucu uyarılışı doğumun başlamasını tetikleyen bir şeydir ve erken zamanda tehlike yaratabilir. Meme ucu kreminizi de çantanıza koymayı unutmayın sakın. Doğru emzirme ile meme ucunda yara olmayacağını bilsek de, bir çoğumuz doğru emzirmeyi maalesef bilmiyoruz. Ayrıca emzirme sonrasında süt gelmeye devam edebileceği için göğüs pedi almayı ihmal etmeyin. Göğüs pedimi yakın bir dostum Wee Baby marka almış. Meme ucu kremim ve pompam yine araştırmacı annemiz Fethiye’den, Lansinoh marka.
Kişisel ihtiyaçlarım için rulo havlu, ıslak mendil; sancı çekerken eşim doğuma hazırlık kurslarından öğrendiğimiz masajları uygulayabilsin diye lavanta özlü masaj yağı da çantadaki yerini aldı. Tabii bir de pilates topu var. Normal doğum bekleyenler, çantaya giremiyor ancak son dakika arabaya koymayı unutmayın. Sancı saatlerinde en büyük destekçiniz asıl ismi doğum topu olan bu nesne olacak. Ben eğitimler sırasında doğum destekçim sevgili koçum Ebe Sevilay Özbir’in bana verdiği cd’lerin içindeki müzikleri de yanıma alıyorum, bu yüzden kulaklık da çantamda olması gerekenlerden.
Bir de gebelik boyunca yazdığım günlüğümü de son dakika almayı umarım unutmam. Çünkü hala yazdığım için şimdiden koyamıyorum. Doğum öncesi odada beklerken hissettiğim ve yaşadığım şeyleri yazmak iyi gelecektir diye düşünüyorum. Çünkü ben eski bir gazeteci, her daim bir yazar olarak, yazarak çok güzel rahatlıyorum. Belki siz de deneyebilirsiniz.
Tabii ki hem temizlik hem de kendimizi iyi hissetmek adına, tarak, diş macunu ve fırçası, makyaj malzemeleri, deodorant çantamızın vazgeçilmez parçaları olmalı. Deodorant kullanacaksanız Sebamed’in kokusuz, paraben ve alkol içermeyen ürünlerinden kullanmanızı tavsiye ederim. Zira başka deodorantlar kokusu veya içeriği ile bebeğinizi rahatsız edebilir. Makyaj malzemelerimiz hem doğum sırasında kendimizi iyi hissettirecektir hem de fotoğraf çekimlerinde işe yarayacaktır. Ben yine son dakika unutulur endişesi ile yedek bir makyaj çantası yapıp hastane çantama koydum bile. Zaten iki üç parça bir şey o ana yetecektir. Tek dikkat ettiğim ve uyaracağım konu, rimel! 🙂 Siz siz olun, suya dayanıklı, gözyaşı ile akmayan bir rimel tercih edin. Çünkü biz dünyanın en duygusal zamanını yaşayan gebeler/lohusalar, bolca gözyaşı akıtmaya hazır halde bekliyor olacağız 😉 Hiçbirimiz bu en özel anımızda rimelimizin yüzümüzde yollar çizmesini istemeyiz değil mi?
Son olarak yine çantama sığmayan ama iki aydır arabamın bagajında hazır bekleyen kordon kanı kiti ile hazırlığıma nokta koyabilirim. Kordon kanınızı boşa harcamayın sevgili anneler! Geç klemplenmesi, bağışlanması veya saklanması arasında bir seçim yapın. Ben tabii ki bilimin bana ve evladıma sunduğu bu mucizeyi değerlendirip bebeğimin kordonunu da, kordon kanını da kesinlikle saklatacağım. Ve tabii ki bu konuda en güvendiğim ve uzun zamandır içlerinde bulunduğum kordon kanı firması Yaşam Bankası ile çalışacağım. Sevgili Murat dayımız ve Burcu teyzemiz kordon kanımız için yanımızda olacaklar 🙂

Tabii benim, siz, Müjde Ağır Turan gibi profesyonel bir doğum fotoğrafçısına sahip şanslı annelerden farklı olarak fotoğraf makinelerim, lenslerim, kartlarım vs… hepsinin de hazır ve nazır benim talimatlarımı bekliyor olması lazım 🙂 (evet doğum sırasında fotoğraf çekme konusunda hala aynı fikirdeyim!)

Hastane çantalarımız tamam! Doğuma 32. haftadan beri hazırmışız biz 🙂
Tavsiyesi veya eleştirisi olan; eksiğimiz olduğunu gören varsa, bekleriz 😉
Paylaştıklarımla sizlere biraz olsun katkım yardımım olduysa ne mutlu bana!
Hepinize mutlu keyifli sağlıklı doğumlar diliyorum sevgili anneler.