Müjde’nin Kırk Uçurması
12 Ocak 2018
Müjde’nin Doğum Hikayesi
13 Mayıs 2018

Ek Gıdaya Geçiş Serüvenimiz

Ben de isterdim bebeğimi ilk 6 ay anne sütü ile beslemeyi tabii ki. Hatta çok istedim! Ama olmadı çok üzgünüm. Bir yandan sanki mememden süt fışkırıyor ve çocuğum ağzını kuş yavrusu gibi açmış bekliyor da ben esirgiyorum gibi “Eee niye emzirmiyorsun?” soruları, bir yandan alttan alttan anne sütünün faydalarını anlatarak canıma ok saplayan densizler..

Yok! Bu yazıda bunları anlatmayacağım. Ama bunları da anlatacağım merak etmeyin. Hem yaşamayın hem yaşatmayın diye..

Neyse işte emmedi benim bebeğim. Bir süre sonra sütüm de kesilince salt formül mama ile beslenmeye başladı. Öyle olunca 6 ayı beklemedim. Zira doktorum da beklememi söylemedi. Tadım günlerine başlayabileceğimizi duyunca gerçekten heyecanla bugünü beklediğimi fark ettim J

Merlin’in ilk lokmada ne tepki vereceğini, yüzünün alacağı ifadeyi, yeni tatları sevip sevmeyeceğini öyle merakla bekledim ki…

İnanılmaz heyecanlı bir serüven beni bekliyor gibi hissediyorum hala. Halbuki dördüncü günü geride bıraktık.

Baştan başlıyorum anlatmaya. Merlin dört buçuk aylıkken karar verip başladık biz ek gıda hikayemize.

Ben tam yoğurt yapmaya hazırlanırken – ki hayatımda ilk kez yoğurt yapacaktım küçük hanım için – sevgili doktorumuz Prof. Dr. Derya Ufuk Altıntaş, kendileri çocuk alerji uzmanıdır bu arada, meyve ve sebze ile başlamamı istedi. Zira MerlinCan hassas ve alerjik bünyeye sahip bir bebek ve Derya hocaya da vücudunda çıkan kırmızı kabartılar yüzünden gittik.

Üç gün kuralı diye bir şey duydunuz mu? Duymuşsunuzdur. Duymadıysanız ben anlatayım. Her besini, bir başka besin ile karıştırmadan ve o gün kafa karıştıracak başka hiçbir şey vermeden üç gün boyunca aynı öğünde veriyorsunuz bebeğinize. Ve mümkünse sabah veya öğle saatlerine denk gelen öğünde. Dördüncü gün bebeğinizde alerjik bir reaksiyon yoksa, o besin yenilebilecekler arasında yerini alıyor ve başka besine başlanıp yine aynı şekilde üç gün tadım yapılıyor. Zira, bir besinin alerjik reaksiyon göstermesi üç günü bulabiliyormuş. Bu yüzden bu üç gün kuralı.

Neyse işte Derya hocamın da tavsiyesi ile meyve püresiyle başladık biz ilk güne.

Verebileceğimiz meyveler; elma, armut, ayva, mor erik, avokado, şeftali, kayısı. Biz elma ile başladık. Bir cam rende yardımıyla püre haline getirdiğimiz meyveyi birkaç damla ev yapımı pekmez ile karıştırıp yediriyorum. Hem bağışıklık sistemi için hem de gazını alsın diye pekmez ekliyoruz.  İlk önce bir çay kaşığı kadar demişti ancak hızını alamayan ben rahat bir yemek kaşığına yakın yedirdim sanırım. İlk lokmada yüzü bir buruştu ki, dedim eyvahlar olsun, işimiz var! Bir de başta yemeyi de beceremedi ki J İkinci, üçüncü derken önce ağzında çevirip yutmayı başardı, sonra kaşığa minik elleri ile yapışıp kendi kendine ağzına götürmeyi J E tabii tatsız tuzsuz mamadan sonra elma pekmez mis gibi geldi. O ağzını şapırdata şapırdata yiyişini tabii ki kameraya çektik, videosu kısa zaman içinde sizinle olacak J en güzeli de kaşığı tekrar doldurmamı bekleyemeyip çırpınması…

 

Evet üç gün elma püresi yedi, çok şükür alerjik reaksiyon göstermedi. Dördüncü gün ara öğün meyveye devam ederken – bu kez armut püresine başladık – bir öğününü sebze çorbası ile yapmaya başladık. Sebzeler piştiği zaman alerjen özelliklerini yitirdikleri için karıştırıp yapabileceğimi söyledi doktorumuz. Merlin’in bu ay yiyebileceği sebzeler; patates, tatlı patates, balkabağı, yeşil kabak, enginar, kereviz, havuç, soğan, sarımsak, brokoli, yeşil fasulye. Ben ilk çorbasına patates, yeşil kabak, havuç ve sarımsak ekledim. Çok az suda veya buharda iyice pişirip tel süzgeçten ezerek geçirip yediriyorum Merlin’e. Tuz, yağ yok. Yasak. Henüz et ve tavuk suyu da kullanmıyoruz. Bir yaşına kadar şeker, süt, bal, fıstık da katiyen yasak.

Bebeğin yiyeceklerini kendi kap kacaklarınızda yapmamaya özen gösterin. Hiçbirimiz defalarca kimyasala maruz kalmış tabak kaşıkla bebeğimizi muhattap etmek istemeyiz diye düşünüyorum.Tel süzgecine kadar ayrı alıp kaynattım ben. Kendine özel bebe bulaşık jeli ile yıkıyor ayrı süzgeçte kurutuyorum.

Yoğurda bir ay sonra başlayacağız. Ve yoğurdu yapıp Derya hocaya kontrole giderken yanımda götüreceğim, orada beraber vereceğiz ilk yoğurdunu.

Şimdilik ek gıda serüvenimiz bu şekilde devam ediyor.

Yenilikleri de tek tek yazacağım.

Denemek isteyenlere tarifler de yazacağım.

Hepiniz öpüldünüz.